Знижено пільгові норми споживання газу та електроенергії - що це означає для населення?
Багато пільговиків можуть здивуватися сумам за газ чи електроенергію в платіжках за січень. А все через знижені урядом пільгові норми споживання цих енергоресурсів для потреб опалення.
Згідно з чинним законодавством для низки категорій населення держава гарантує пільги зі сплати житлово-комунальних послуг. Для когось пільга становить 25% (наприклад, діти війни), для когось 50% (ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, чорнобильці, багатодітні сім’ї та ін.), а для когось взагалі 75% (учасники бойових дій та ін.) чи навіть 100% (інваліди війни та ін.). Однак для багатьох категорій пільговиків (учасники війни, чорнобильці, багатодітні сім’ї тощо) пільга надається за умови, що середньомісячний сукупний дохід їх сім'ї в розрахунку на одну особу на місяць не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2016 році це 1930 грн).
Крім того держава не дозволяє споживати житлово-комунальні послуги за пільгою в необмежених кількостях. Для цього встановлюються соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, а все, що ви споживаєте понад норму, потрібно оплачувати за повною ціною.
Раніше для більшості пільговиків цих норм вистачало, щоб забезпечити потреби своєї сім’ї бодай на мінімальному рівні. Однак 28 жовтня Кабінет Міністрів вніс зміни до постанови №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі - Постанова), які набули чинності 3 листопада і якими були суттєво знижені пільгові норми споживання електроенергії та газу для потреб опалення. У цей же день уряд вніс зміни до ще кількох нормативних документів, що стосувалися надання субсидій, встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги тощо. Тому в інформаційному повідомленні урядової прес-служби від 28 жовтня в першу чергу наголошується на тому, що Кабміном встановлена соціальна норма споживання газу за ціною 3,60 грн в розмірі 1200 кубометрів на весь опалювальний сезон. І лише в самому кінці повідомлення йдеться про встановлення коригуючих коефіцієнтів для розрахунку витрат газу, електричної та теплової енергії на потреби опалення залежно від кількості поверхів будинків. Відтак остання новина не була належним чином поширена в інформаційному просторі. У енергокомпаніях про ці зміни добре знали, але теж особливо не афішували. Листопад та грудень були порівняно теплими, тому більшість українців споживали відносно невеликі обсяги газу чи електрики для опалення своїх осель. Однак у січні розпочалися морози, обсяги їх споживання зросли та перевищили пільгові норми, передбачені Постановою. Тому багато пільговиків можуть неприємно здивуватися сумам у платіжках за січень.
Якими тепер є норми споживання газу та електрики для потреб опалення за пільгою?
Відповідно до п. 3 Постанови державою встановлено такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії:
- у разі використання природного газу для індивідуального опалення - 7 куб. метрів природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;
-у разі використання електричної енергії для індивідуального опалення - 65 кВт на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період. Тобто все залежить від того, яке саме опалення (газове чи електричне) передбачене у вашому будинку. При цьому відповідно до абз. 36 п.3 Постанови залежно від особливостей регіонів та типу будівель соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами на потреби опалення визначаються з урахуванням коригуючих коефіцієнтів згідно з додатком до Постанови.
Коефіцієнти встановлено залежно від кількості поверхів будинків. При цьому у кожному регіоні вони різні.
У Черкаській області ці коефіцієнти становлять: у 1-2-поверхових будівлях - 1,091; у 3-4-поверхових будівлях – 0,636; у будівлях на 5 і більше поверхів – 0,429.
Таким чином, норма споживання газу чи електроенергії для потреб опалення розраховується за формулою: 7 куб.метрів газу (або 65 кВт електроенергії) х опалювальна площа оселі (квартири чи будинку) х коригуючий коефіцієнт.
Отже, якщо ви проживаєте у двокімнатній квартирі з опалювальною площею 40 кв. метрів у двоповерховому будинку, то пільгова норма споживання енергоресурсів для опалення становить 305,48 куб. метрів газу. Як бачимо, жителям багатоповерхівок буде вкрай важко вкластися у такі урізані норми. Особливо це стосується тих, хто проживає на першому чи останньому поверсі висоток та, відповідно, не мають сусідів знизу (бо там підвал) чи зверху (бо там дах). Обсяги споживання енергоресурсів на опалення у таких квартирах об’єктивно є вищими, ніж у мешканців середніх поверхів. Тому важко зрозуміти логіку урядовців у принципах встановлення коригуючих коефіцієнтів.
Якими є пільгові норми споживання газу та електрики для приготування їжі та підігріву води?
Постановою додатково встановлено пільгові норми споживання газу та електрики для приготування їжі та підігріву води (в опалювальний період ці норми додаються до вказаних вище пільгових норм споживання газу чи електрики для потреб опалення):
Для користування послугами з газопостачання за умови встановлення газових лічильників встановлено такі норми: 1) за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання - 6 куб. метрів на одну особу на місяць; 2) за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 9 куб. метрів на одну особу на місяць; 3) за наявності газової плити та газового водонагрівача - 18 куб. метрів на одну особу на місяць;
У разі відсутності газових лічильників застосовуються норми споживання згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1996 р. № 619;
Соціальні норми для користування послугами з електропостачання (у період до 31 грудня 2017 р.) в житлових приміщеннях (будинках):
- обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води - 130 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 250 кВт·г на місяць;
-обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води - 150 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 270 кВт·г на місяць;
-не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів - 120 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 240 кВт·г на місяць;
- у житлових приміщеннях (будинках), крім тих, що зазначені вище, - 90 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 210 кВт·г на місяць;
- у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, - 30 кВт·г на місяць на одну особу.
Ціни на електроенергію та газ скоро зміняться
Наостанок варто зауважити, що з 1 березня зростуть ціни на електроенергію . Ті, хто споживають до 100 кВт/год на місяць (для селян – 150 кВт), платитимуть по 57 копійок за кВт/год (замість теперішніх 45,6 коп). За обсяг електроенергії від 100 до 600 кВт (для селян – від 150 до 600 кВт) доведеться заплатити по 99 копійок (тепер 78,9 коп), а за обсяг по над 600 кВт – 1,56 грн (тепер 1, 479 грн).
Крім того 31 березня закінчується опалювальний період, протягом якого діє ціна 3,60 грн за 1 куб. метр газу в межах соціальної норми 1200 куб. метрів. Тому з 1 квітня вартість газу становитиме 7,18 грн. ua-reporter.com
|